+90 216 449 01 01 (PBX)

Rusyaya ihracat kolaylaşıyor

Türkiye’den Rusya’ya ihracat kolaylaştı. İki ülke arasındaki ticarette Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) sistemi uygulamaya girdi.

Türkiye’den Rusya’ya ihracat kolaylaştı. İki ülke arasındaki ticarette Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) sistemi uygulamaya girdi. Böylece gümrük işlemleri Türkiiye’de yapılırken, birçok risk ve masraf ortadan kalkıyor. Üstelik BGH sistemiyle ihraç edilen mallar, Rusya'da yeni bir kontrole tabi tutulmadan, doğrudan ülkeye girebilecek.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in, 3 Aralık'taki Türkiye ziyaretinde de konu ele alınarak, BGH sisteminin kapsamının genişletilmesi kararlaştırıldı. Heyetler arasındaki görüşmelerde, mevcut hava hattına ilaveten kara ve deniz hatlarının da açılması kararlaştırıldı. Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra, Rusya'ya ait Karadeniz'de bir liman ile karayoluna yönelik hizmet verecek bir gümrüğün, BGH sistemine açılacak. Böylece Türkiye'den Rusya'ya yapılacak ihracat daha risksiz, rekabetçi ve sürdürülebilir olacak.

BGH’nin Sunduğu Avantajlar
* Malların güvenli ve zamanında teslim edilmesi
* Kurulan veri giriş sistemi, her iki ülkenin gümrük teşkilatlarının, ihraç edilecek mallar hakkında, sevkiyattan önce bilgi sahibi olmasını sağlıyor.
* Böylelikle malların nakliye süreci hem izlenebilir, hem de müşteriye teslimi, zamanında ve şeffaf bir şekilde yapılıyor.
* BGH'yi tercih eden Türk ihracatçıları, Rusya gümrüğünde genel Referans Fiyat uygulamasından muaf tutuluyor. Faturada belirtilen birim fiyatına göre gümrük işlemleri yapılır.
* Veri giriş sistemi idari külfetlerin asgariye indirilmesini sağladığından, risksiz ihracat yapılıyor.
* Zamanında ve güvenli ihracat, maddi avantajın yanı sıra, pazarda rekabet şansını arttırıyor.